یک ماه پیش تصمیم گرفتم از توییتر و اینستاگرام برای مدتی دور باشم تا بتونم هم روی کار تمرکز کنم و دور از اون جو باشم، هم کمی از اعتیاد و وابستگی‌م نسبت به اونها کمتر کنم. توی این نوشته تاثیرات مثبت و منفی این دوری رو می‌نویسم.

اولین نکته‌ای که باید یادآوری کنم، خواستن خودم بود. من درسته از دوستان پیشنهاد گرفتم تا این کار رو بکنم ولی گوشه‌ی دلم خودم هم راضی بودم،‌ اگر راضی نیستین این کار رو بکنین و می‌خواین به زور از اونها دور باشین هیچ‌وقت موفق نمیشین. دلیل اصلی من برای دور بودن از این شبکه‌های اجتماعی،‌ استفاده درست از زمانی بود که در اختیار داشتم و خب تونستم طی یک روند ۲۱ روزه (و در ادامه اون یک ماه)‌ این وابستگی رو کم کنم.

بیشتر می‌خوانید، یاد می‌گیرید و داناتر می‌شوید

داشتن وقت خیلی خوبه، مخصوصا وقتی کلی پروژه روی سرتون ریخته و می‌خواین برای تک‌تک‌شون وقت بگذارید و همه رو با کیفیت عالی تحویل بدین. من اصولا طراحی هستم که ۳ ساعت تحقیق می‌کنم و ایده می‌گیرم و شاید پروسه طراحی‌م به کمتر از ۱ ساعت بکشه برای همین داشتن وقت و جمع کردن اطلاعات درباره Userها، خود پروژه و رقبا و ... همه و همه باعث میشه برید و توی اینترنت بخونید و لحظه‌به‌لحظه اون یک پروسه یادگیری هست و باعث میشه دانشتون داخل هرچیزی که هست بالاتر بره.

با یوتیوب دوست می‌شوید

من به همه افرادی که می‌خوان یادگیری زبان انگلیسی رو شروع کنن یوتیوب رو معرفی می‌کنم ولی مدتی به دلیل وقت کم، حس کردم دیدن ویدیو‌های آموزشی وقتم رو پر کرده و وقت نمی‌کنم پروژه‌هایی رو که دارم تموم کنم برای همین نزدیک به ۲ ماهی بود یوتیوب رو باز نکرده بودم. توی این یک ماه تونستم چند تا ایده خیلی خوب رو برای وبلاگ‌نویسی، کلی نکته Ux و هزاران هزاران کلمه و عبارت انگلیسی یاد پیدا کنم و یاد بگیرم.

زندگی می‌کنید

این رو جدی نوشتم، وابسته شدن به زندگی مجازی، فرصت زندگی کردن واقعی رو از شما میگیره. من خیلی از طراحان/دولوپران خارجی رو دنبال می‌کنم که زیادی سفر میرن. وقتی اون حجم از کار سرم ریخته بود تازه درک کردم که فرار از کار چقدر می‌تونه لذت بخش باشه. برای همین دور بودن از این فضا هم یک جوری فرصت Hang Out کردن با دوستانتان رو بیشتر می‌کنه. 

از کسانی که با خبرها زندگی می‌کنند، عقب می‌افتید

به شخصه این رو چندین چند بار با توجه به زلزله و اینجور چیزها حس کردم، یک شب که زلزله اومده بود و کسی هم خونه نبود،‌ من تک و تنها اصلا زلزله رو حس نکردم و چون کانال یا گروهی نداشتم که اخباری در اون قرار داشته باشه، دیگه با تماس های برادر گرامی، باخبر شدم که زلزله لرزیده. البته نگران نباشید چیز زیادی رو از دست نمیدین چون ۹۰ درصد خبرهایی که توی تلگرام رد و بدل میشه بی‌ارزش هست و تنها خوبی‌ش موقع‌های حساس مثل زلزله و... هست.


خوبی‌ و بدی‌های دیگه‌ای هم بود که جزئی بودن و تصمیم گرفتم برای اینکه در وقتتون صرفه‌جویی کنم مهم‌ترین‌هاش رو بنویسم. مگر نه دوست شدن دوباره من با Medium،‌ برگشت من به ورزش و هزارن هزار خوبی و بدی دیگر هم بود که از نوشتن‌شون صرف نظر کردم.