عکس از Jesse Hausler
نزدیک به ۳ ماه شده که دارم به صورت تخصصی روی تجربه کاربری مطالعه می‌کنم. دنیای تجربه کاربری خیلی بزرگ‌تر از چندتا وایرفریم و پرتوتایپ هست. شاید براتون جالب باشه ولی توی یکی از مقاله‌هایی که می‌خوندم نوشته بود، برای اینکه مشخص شه یک دکمه رو باید کجای صفحه قرار بدیم،‌ باید حداقل ۵ تا تست بگیریم. این نشون میده طراحی تجربه کاربری فراتر از فکر طراح هست. توی ایران که البته این چیز‌ها رعایت نمیشه و بیشتر بر اساس تحقیقات قبلی دست به طراحی تجربه کاربری میزنند. (منظور از اطلاعات و تحقیقات قبلی، اطلاعاتی است که قبلا توسط دیگر طراحان تست شده و راه‌حل هایی برای آن ارائه داده‌اند)

بخش بسیار مهمی در Ux وجود داره به نام دسترسی‌پذیری یا accessibility که در اون باید تجربه کاربری برای افراد معلول رعایت بشه. بالای ۲۰ درصد جمعیت آمریکا افرادی هستند که حداقل دارای یک معلولیت هستند. به زبان ساده‌تر دسترسی‌پذیری یعنی باید محصولتون رو برای افرادی معلول (شنوایی، حرکتی، ذهنی) بهینه کنید تا اون‌ها هم بتونند به خوبی دیگر کاربرها از محصول استفاده کنند. 

توی ایران، متاسفانه این دانش هنوز وارد نشده و اگر هم شده من، به صورت درست در هیچ محصولی ندیدم. چند وقت پیش اردلان نقشینه (از طریق ایشون من با دسترسی‌پذیری آشنا شدم) توییتی راجب به برگزاری یک سمینار در زمینه دسترسی‌پذیری نوشت و گفت تا آخر پاییز قراره که این سمینار برگزار بشه. دیروز که داشتم اینستاگرامم رو چک می‌کردم فهمیدم که سمینار قرار هست با عنوان «سمینار آشنایی با دسترسی پذیری وب و پرسش و پاسخ درباره برنامه نویسی در کانادا» در دانشگاه امیرکبیر برگزار بشه. تصمیم گرفتم برای استفاده از تجربیات اردلان توی این سمینار شرکت کنم. 

پیشنهاد می‌کنم اگر طراج تجربه کاربری هستید یا به این موضوع علاقه دارید توی این سمینار شرکت کنید. موفق باشید.