با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان عزیز، اگر صفحه درباره من رو خونده باشید حتما می‌دانید که شغل من طراح «رابط کاربری» است. با کوچک ترین جستجو در گوگل میتوانید راحت بفهمید که چی هست، اما من به صورت خیلی کوتاه برایتان آن را توضیح میدهم. در حقیقت طراح رابط کاربری یعنی طراحی بصری چیزی که کاربر از آن استفاده میکند. این میتواند برای وبسایت باشد؛ یک گجت خاص و یا یک موبایل و حتی یه برنامه ویندوزی! طراح رابط کاربری باید نگاهی باز به امکاناتی که دارد داشته باشد. شاید برای خیلی ها کار آسانی باشد ولی در حقیقت اینطور نیست. در ادامه توضیحی درباره شرایط کاری و یادگیری رابط کاربری خواهم داد.

چگونه یک طراح رابط کاربری بشویم ؟

تنها نیاز شما برای تبدیل شدن به یک طراح رابط کاربری، یک ذهن خلاق است. شما باید به عنوان یک طراح با امکانات و سفارشتان بازی کنید، در طراحی رابط کاربری به غیر از پیکسل بندی صفحات، همه چیز دست شما است. اگر فوتوشاپ بلد نیستید همین الان شروع کنید، سایت های بسیار زیادی به زبان فارسی و انگلیسی فوتوشاپ را آموزش می‌دهند. شما هم با آنها آغاز کنید و کم کم چیز های دیگر را خودتان کشف کنید. همینطور که دارید یاد میگیرید سعی کنید که کارهای دیگر طراحان را با دقت بررسی کنید، افکت ها و جا گیری بخش های مختلف، همه اینها برای شما کلی درس تازه است. اینطوری میتوانید کارهای جذاب تر و درنتیجه ذهنی باز تر داشته باشید؛ توجه داشته باشید که تقلید کردن مانع پیشرفت نمیشود به شرطی که از روش درست از آن استفاده کنید. کارهایی که میبینید را تقلید کنید و سعی کنید که این تکنیک ها را بار ها و بار ها تکرار کنید و یاد بگیرید، کم کم تمرین ها را سخت تر کنید و سعی کنید تقلید را کنار بگذارید و با استفاده از ذهن خودتان کارهای جدید درست کنید. اینطوری میتوانید همزمان با تمرین، ذهن خود را باز تر کنید.


پیشنهاد من این است، کارهایی که خودتان درست میکنید را برای دوستانتان بفرستید و نظر آنها را بخواهید، از طراحان حرفه ای تر بخواهید کمکتان کنند و درباره کارهایتان نظر بدهند، نقاط قوت را قوی تر و نقاط ظعف رو برطرف کنید. دیگر توصیه من این است که واکنش گرا باشید، سعی نکنید فقط برای وب طرح بزنید، برای موبایل های اندرویدی، آیفون ها و یا ویندوز فون ها هم طرحی داشته باشید؛ شاید مشتریتان برای این سیستم عاملها سفارشی داشته باشد و شما اگر نمونه کاری در آن زمینه داشته باشید راحت تر مشتریتان را جذب می‌کنید.


درآمد و بازارکار

خیلی ها درباره وضعیت درآمد این شغل از بنده سوال می‌کنند، حقیقت این است که هنوز همه شرکت ها به سمت این نوع طراح، نیامده اند در حالی که باید وب ایران این بخش از طراحی را زود تر هضم می‌کرد اما نگاه من خوش بینانه هست و با وجود چندین تن از دوستان و شرکت های بروز وب ایران این نوع از طراحی دارد جا می‌افتد. نمی‌خواهم عدد بیاورم ولی برای مثال درآمد این کار نسبت به یک توسعه دهنده وب کمتر است اما خب این نشان‌دهنده ارزش این کار نیست. وضعیت شغلی این حرفه در ایران رو به رشد است و هر روز من با طراحان بیشتری در این حرفه آشنا می‌شوم که برای خود اسم و رسمی دارند.


اگر می‌خواهید یک طراح خوب بشوید، نباید به پول فکر کنید، هرچه ذهنتان بیشتر کار کند، همان قدر پول میگیرید. اما یک توصیه خدمت دوستان، بعضی از شرکت های ایرانی و متاسفانه حتی معتبرترین ها، برای استخدام طراح رابط کاربری لازمه توانایی زنده کردن کار ها را هم از شما میخواهند. این شرکت ها میخواهند با اسختدام یک کارمند (یک حقوق) هم طراح رابط کاربری داشته باشند و هم یک فرانت اند کامل، که واقعا کار زشتی است. پیشنهاد میکنم هرگز در این شرکت ها نه دنبال کار بگردید و نه کار کنید.